Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
Youth Lacrosse Minnesota

 The purpose of the YLM is to foster, promote and perpetuate the game of lacrosse for Minnesota’s youth.

 

Please use this email address for all inquires to the YLM  

Thank you.

 

 

 

 

Register Today for Level 1 Coaching Education On-Field Training
Register Today for Level 1 Coaching Education On-Field Training
We are pleased to announce that the Minnesota Chapter will be hosting a Level 1 Coaching Education Program (CEP) Clinic in your area. The instructional clinic is one of several components to obtain Level 1 Certification. The Level 1 clinic will also include a PCA Double Goal Coach 1 Workshop, a separate component of Level 1 Certification.

When: June 12, 2016
Time: 9:00 a.m. - 4:00 p.m.
Location: Benilde-St. Margaret's (Hwy 100 South)
Registration: Men's Game | Women's Game


Visit the Minnesota Chapter Website
Follow the Minnesota Chapter on Twitter @USL_MN
Register Today

by posted 05/04/2016
YLM SPRING Season Week 2 UPDATED

Week 2 of the YLM spring jamboree schedule. Good Luck and have fun.

 

 

Eagan U15B   Sunday May 15th
Northview Track Lower      
       
1:00 Eagan U15B Blue v. Apple Valley-U-15 B
2:00 Eagan  U15B Silver v. Red Wing U15
3:00 Eagan U15B Blue v. Northfield U15B
4:00 Apple Valley-U-15 B v. Red Wing U15
5:00 Eagan  U15B Silver v. Northfield U15B
       
       
Lakeville U15B   Sunday May 15th
LSHS      
       
9:00 Lakeville  U15-1 v. Rosemount U15
10:00 Cottage Grove  U15 v. Woodbury United
11:00 Lakeville  U15-2 v. Rosemount U15
12:00 Cottage Grove  U15 v. Chanhassen - Chaska  U15
1:00 Lakeville  U15-1 v. Woodbury United
2:00 Lakeville  U15-2 v. Chanhassen - Chaska  U15
       
       
Centennial   HS U15 A&B   Sunday May 15th
High School      
       
12:00 Centennial U15A v. Mahtomedi  U15A
1:00 Edina U15B v. Mahtomedi U15B
2:00 Eden Prairie U15A Black v. Mahtomedi  U15A
3:00 Centennial U15B Red v. Edina U15B
4:00 Eagan U15A v. Eden Prairie U15A Black
5:00 Centennial U15B Red v. Mahtomedi U15B
6:00 Centennial U15A v. Eagan U15A
       
Chanhassen U13   Saturday May 14th
Practice Turf      
       
12:00 C3 U13 Gold v. Lakeville U13 -1
1:00 Lakeville U13 -3 v. Cottage Grove Green
2:00 C3 U13 Purple v. Lakeville U13 -1
3:00 Cottage Grove Black v. Lakeville U13 -3
4:00 C3 U13 Gold v. Cottage Grove Green
5:00 C3 U13 Purple v. Cottage Grove Black
       
       
Chanhassen U13   Sunday May 15th
Practice Turf      
       
10:00 C3 U13 Black v. Lakeville U13 -2
11:00 C3 U13 Blue v. Eastview U13 Blue
12:00 C3 U13 Black v. Eastview U13 Black
1:00 Lakeville U13 -2 v. Eastview U13 Blue
2:00 C3 U13 Blue v. Eastview U13 Black
       
       
Rosemount U13A   Saturday May 14th
Flint Hills Recreation      
       
9:00 Rosemount  U13 A v. Woodbury U13 A
10:00 Red River Valley  13A v. Mahtomedi    U13 A
11:00 Rosemount  U13 A v. Centennial U13A
12:00 Woodbury U13 A v. Mahtomedi    U13 A
1:00 Red River Valley  13A v. Centennial U13A
       
       
       
Eden Prairie U13 A&B   Sunday May 15th
Homeward Hills      
       
10:00 Eden Prairie U13A v. Roseville Raiders U13A
11:00 Eagan U13A Blue v. Red River Valley U13A
12:00 Eagan U13A Blue v. Roseville Raiders U13A
1:00 Eden Prairie U13A v. Red River Valley U13A
2:00 Northfield U13B v. Rosemount   U13B
3:00 Eden Prairie U13 B Red v. Edina U13 B White
4:00 Northfield U13B v. Edina U13 B Green
5:00 Rosemount   U13B v. Edina U13 B White
6:00 Eden Prairie U13 B Red v. Edina U13 B Green
       
       
Centennial    U13B   Sunday May 15th
Lexington Athletic Complex Field #3    
       
12:00 Centennial U13B White v. Roseville Raiders U13B
1:00 Centennial U13B Black v. Eagan U13B Green
2:00 Centennial U13B White v. Mahtomedi  U13 - B
3:00 Roseville Raiders U13B v. Eagan U13B Green
4:00 Centennial U13B Black v. Mahtomedi  U13 - B
       
       
Centennial    U13B   Sunday May 15th
Lexington Athletic Complex Field #4    
       
12:00 Mendota Heights U13B  v. Woodbury U13 Blue
1:00 Centennial U13B Red v. Apple Valley-U13 B
2:00 Mendota Heights U13B  v. Eagan U13B Silver
3:00 Woodbury U13 Blue v. Apple Valley-U13 B
4:00 Centennial U13B Red v. Eagan U13B Silver
       
       
Edina U11   Sunday May 15th
EHS Turf      
       
11:00 Edina U11 Green v. Centennial U11B Red
12:00 Mendota Heights U11B  v. ER U11 Red
1:00 Mahtomedi  U11 - Blue v. Eden Prairie U11 Black
2:00 Mendota Heights U11B  v. Edina U11 White
3:00 Centennial U11B Red v. ER U11 Red
4:00 Edina U11 Green v. Mahtomedi  U11 - Blue
5:00 Edina U11 White v. Eden Prairie U11 Black
       
       
Edina U11   Sunday May 15th
Braemar Field Turf      
       
9:00 Eastview U11 v. Roseville Raiders U11B
10:00 Edina U11 Black v. Northfield U11B
11:00 Eastview U11 v. Woodbury U11 Blue
12:00 Roseville Raiders U11B v. Northfield U11B
1:00 Eden Prairie U11 White v. ER U11 Black
2:00 Mahtomedi   U11 - Gold v. Centennial U11B Black
3:00 Edina U11 Black v. Woodbury U11 Blue
4:00 ER U11 Black v. Centennial U11B Black
5:00 Eden Prairie U11 White v. Mahtomedi   U11 - Gold
       
       
Lakeville U11   Saturday May 14th
LSHS      
       
9:00 Lakeville U11-1 v. C3 U11 Purple
10:00 Lakeville U11-2 v. Centennial U11
11:00 Lakeville U11-1 v. Woodbury U11 Black
12:00 C3 U11 Purple v. Centennial U11
1:00 Lakeville U11-2 v. C3 U11 Black
2:00 C3 U11 Blue v. Cottage Grove U11
3:00 Lakeville U11-3 v. Woodbury U11 Black
4:00 C3 U11 Black v. Cottage Grove U11
5:00 Lakeville U11-3 v. C3 U11 Blue
       
       
Hudson U9   Sunday May 15th
River Crest Elem       
       
11:00 Hudson U9 Blue v. Woodbury  U9 Black
12:00 Woodbury  U9 Blue v. Stillwater  U9 Red
1:00 Hudson U9 White v. Woodbury  U9 Black
2:00 Woodbury  U9 Blue v. Stillwater  U9 Black
3:00 Hudson U9 Blue v. Stillwater  U9 Red
4:00 Hudson U9 White v. Stillwater  U9 Black
       
       
Northfield U9   Sunday May 15th
Greenvale Park Elem      
       
12:00 Northfield U9 v. Hastings  U9
1:00 Cottage Grove  U9 v. Lakeville  U9 - 1
2:00 Hastings  U9 v. Lakeville  U9 - 2
3:00 Cottage Grove  U9 v. Lakeville  U9 - 1
4:00 Northfield U9 v. Lakeville  U9 - 2
       
       
Elk River  U9   Sunday May 15th
Oak Knoll Athletic Complex    
       
10:00 Elk River    U9 Red v. Centennial U9 White
11:00 Mahtomedi    U9 - Gold v. Centennial U9 Black
12:00 Mahtomedi    U9 - Blue v. Centennial U9 Red
1:00 Mahtomedi    U9 - Gold v. Elk River    U9 Black
2:00 Centennial U9 White v. Centennial U9 Black
3:00 Elk River    U9 Red v. Mahtomedi    U9 - Blue
4:00 Elk River    U9 Black v. Centennial U9 Red
       
       
Eden Prairie U9   Saturday May 14th
Staring Lake #1      
       
12:00 Eden Prairie U9 Red v Edina  Black  U9
1:00 Eden Prairie U9 Red v C3 U9 Blue 
2:00 Edina  Black  U9 v C3 U9 Blue 
       
       
Eden Prairie U9   Saturday May 14th
Staring Lake #2      
       
12:00 C3 U9 Purple v Edina  Green  U9
1:00 C3 U9 Purple v Eden Prairie U9 Black
2:00 Edina  Green  U9 v Eden Prairie U9 Black
       

 


by posted 05/03/2016
YLM SPRING Season Week 1

Week 1 of the YLM spring jamboree schedule

 

Saturday May 7th    
       
       
Mahtomedi  Stadium     
       
10:00 Mahtomedi U15B  v Centennial U15B
11:00 Mahtomedi U13A v Roseville U13A
12:00 Centennial U15B v Red Wing U15B
1:00 Roseville U13A v Red River Valley
2:00 Mahtomedi U15B  v Red Wing U15B
3:00 Mahtomedi U13A v Red River Valley
4:00 Mahtomedi U15A  v Eagan U15A
5:00 Mahtomedi U15A  v Edina U15A
6:00 Eagan U15A v Edina U15A
       
       
Mahtomedi  Field 8    
       
10:00 Mahtomedi U11 Gold  v. Roseville U11
11:00 Mahtomedi U13B  v Roseville U13B
12:00 Mahtomedi U11 Blue  v. Roseville U11
1:00 Mahtomedi U13B  v C3 U13B Purple 
2:00 Mahtomedi U11 Gold  v. Mahtomedi U11 Blue 
3:00 Roseville U13B v C3 U13B Purple 
       
       
Mahtomedi  Field 1    
       
11:00 Mahtomedi U9 Gold    C3 U9 Blue
12:00 Mahtomedi U9 Blue    C3 U9 Purple
1:15 Mahtomedi U9 Blue    C3 U9 Blue
2:15 Mahtomedi U9 Gold    C3 U9 Purple
       

 

 

Sunday May 8th    
       
Chanhassen  Practice Turf    
       
11:00 C3 U11 Black v. Lakeville U11 -1
12:00 Eastview  U11 v. Lakeville U11-3
1:00 C3 U11 Blue v. Lakeville U11 -1
2:00 C3 U11 Black v. Lakeville U11-3
3:00 C3 U11 Blue v. Eastview  U11
       
Chanhassen  Stadium    
       
10:00 C3 U11 Purple v. Lakeville U11-2
11:00 Cottage Grove U11 v. Mendota Heights  U11
12:00 Lakeville U11-2 v. Northfield   U11
1:00 Cottage Grove U11 v. Woodbury U11 Blue
2:00 C3 U11 Purple v. Mendota Heights   U11
3:00 Northfield   U11 v. Woodbury U11 Blue
       
Centennial    Centennial MS Field 9    
       
9:00 Elk River U9 Red v. Centennial U9 Black
10:00 Elk River U9 Black v. Stillwater U9 Black
11:00 Centennial U9 Red v. Stillwater U9 Red
12:00 Elk River U9 Black v. Centennial U9 White 
1:00 Centennial U9 Black v. Stillwater U9 Black
2:00 Elk River U9 Red v. Centennial U9 Red
3:00 Centennial U9 White  v. Stillwater U9 Red
       
       
Elk River Oak Knoll Athletic Fields  
       
12:00 ER U11 Black v. Centennial U11 Black
1:00 ER U11 Red v Centennial U11 Red
2:00 ER U11 Red v. Centennial U11 Black
3:00 ER U11 Black v Centennial U11 Red
       
Cottage Grove    Hillside Elementary    
       
8:00 Cottage Grove U9 v. Woodbury U9 Black
9:00 Northfield U9 v. Woodbury U9 Blue
10:00 Hastings U9 v. Woodbury U9 Black
11:00 Lakeville U9- 2 v. Woodbury U9 Blue
12:00 Northfield U9 v. Lakeville U9- 1
1:00 Cottage Grove U9 v. Lakeville U9- 2
2:00 Hastings U9 v. Lakeville U9- 1
       
       
Cottage Grove   Cottage Grove Middle School  
       
2:00 Cottage Grove U15B v. Lakeville U15B- 1
3:00 Woodbury  U15B v. C3 U15
4:00 Cottage Grove U15B v. Lakeville U15B- 2
5:00 Lakeville U15B- 1 v. C3 U15
6:00 Woodbury  U15B v. Lakeville U15B- 2
       
Edina Braemar Field Turf    
       
9:00 Edina U13A v. Eagan U13A
10:00 Red River Valley U13A v. Eastview U13A
11:00 Rosemount  U13A v. Eagan U13A
12:00 Edina U13A v. Eastview U13A
1:00 Rosemount  U13A v. Red River Valley U13A
2:00 Centennial U13B Black v. Cottage Grove Green
3:00 Eagan U13B Green v. Centennial U13B Red
4:00 Eagan U13B Silver v. Centennial U13B White
5:00 Eagan U13B Green v. Edina U13 B Green
6:00 Cottage Grove Green v. Centennial U13B Red
7:00 Centennial U13B Black v. Eagan U13B Silver
8:00 Edina U13 B Green v. Centennial U13B White
       
Edina EHS Turf    
       
9:00 Edina U13 B White v. Eastview U13B Black
10:00 Apple Valley U13 B v. Woodbury  U13B Blue
11:00 Woodbury  U13B Gold v. Mendota Heights  U13B
12:00 Apple Valley U13 B v. Northfield U13B
1:00 Eastview U13B Black v. Woodbury  U13B Blue
2:00 Edina U13 B White v. Woodbury  U13B Gold
3:00 Northfield U13B v. Mendota Heights  U13B
4:00 Apple Valley U15 B v. Northfield U15B
5:00 Edina U15 B v. Eagan U15 B
6:00 Edina U15 B v. Apple Valley U15 B
7:00 Northfield U15B v. Eagan U15 B
       
       
Lakeville LSHS    
       
11:00 Lakeville U13-1 v. C3 U13 Black
12:00 Lakeville U13-2 v. C3 U13 Gold
1:00 Lakeville U13-1 v. C3 U13 Blue
2:00 Lakeville U13-3 v. C3 U13 Gold
3:00 Cottage Grove U13 Black v. C3 U13 Black
4:00 Lakeville U13-3 v. C3 U13 Blue
5:00 Lakeville U13-2 v. Cottage Grove U13 Black
       

by posted 04/28/2016
YLM Spring Team Signup is live

Please use the 2016 SPRING Team Scheduling Form to register your teams for May weekends.

 

Thank you 

 

 


by posted 04/13/2016
US Lacrosse "Player Segmentation " guidelines
We have received a few questions with regard to the US Lacrosse "Player Segmentation" guidelines approved by the USL Board of Directors in January.  
 
Since the YLM is the only Gold Stick Applicant league in Minnesota, the YLM supports the clarification, analysis and guidance provided by US Lacrosse on appropriate age segmentation.  The YLM doesn't feel any changes to our current segmentation are required to remain in compliance with USL guidelines at this time.  The YLM has long believed that 9th graders should not be classified as youth players and the USL player segmentation policy provides clear support of this belief.  For 2016, the YLM player segmentation will be the same as approved by the Member Associations at the Annual Meeting.  As always, any specific questions or concerns should be directed to youthlaxmn@gmail.com.   Please also make note the approaching deadlines for team registrations for the 2016 summer season.  
 
YLM Board  

by posted 03/30/2016
2016 - YLM Fees

2016 - YLM Fees

 

ASSOCIATION RESPONSIBILITIES:

Association Membership Fee - $500 per association.  Covers YLM administrative costs, including the website and webmaster. A $350 year-end refund is provided to each association that meets their full responsibility to provide association and team contact information, coach registration, CHILL Manager information and complete team rosters by July 1, 2016.

Association Team Fees:

Pre-Season Jamborees - All Age Groups - $200/team. Provides up to 3 potential weekends of pre-season scrimmages for a total of 6 matches, two officials each scrimmage, RefPay, assigning fees

U-9 team fees - $425/team.  Provides two officials per game, 6-game schedule, assigning fees, RefPay fees and year-end jamboree play.

U-11B team fees - $550/team   Provides two officials per game, 8-game schedule, assigning fees, RefPay fees and year-end jamboree play.

U13B, U15B team fees - $650/team   Provides two officials per game, 10-game schedule, playoff games, assigning fees, RefPay fees and State Tournament fees for qualified teams.

U11A, U13A & U15A team fees - $750/team   Provides two officials per game, 10-game schedule, assigning fees, RefPay fees, State Tournament fee.

 


by posted 12/11/2015
2016 SEASON CALENDAR

2016 SEASON CALENDAR

 

January 15, 2016 - Deadline for Association registration and dues ($500). 

April 13, 2016 - Registration for pre-season opens on website.  Associations will provide the number of pre-season teams, the age & skill levels and weekends they want to participate.  The sites, dates and game times will be published by April 25th. 

April 15, 2016 - Field and Team registrations open on website.   

April 18, 2016 - Deadline to declare participation in pre-season play. 

May 5, 2016 - Deadline to pay pre-season jamboree team fees ($200/team). 

May 7 - 8th; 14 - 15th; 21 - 22nd, 2016 - Pre-season jamboree weekends. Host sites are needed.

May 16, 2016 - Deadline to register teams for YLM season.  Team fees due.  YLM will not accept late team registrations.

May 17, 2016 - Coach and CHILL Manager registration open on website.  Every Association is required to complete background checks on all coaches, certify that all coaches are compliant with Minnesota mandated concussion training, verify that all coaches are US Lacrosse members and that all Head Coaches have completed YLM certification training. Deadline to withdraw a team.

May 23, 2016 - Preliminary YLM schedule released to Association Administrators & District Directors for review.  DO NOT send or publish this version to your constituents. 

May 25, 2015 - YLM schedule made public. The first week of the season will be FIRM.  It is possible that the schedule may still change because of team subtractions and official’s assignments. It is important to check the schedule regularly throughout the YLM season.   

June 8 - 9th, 2016 - Some games may be scheduled for that Wednesday and Thursday night.   

June 13, 2016 - Full schedule of YLM games begin. 

July 1, 2016 - Final rosters due with players’ name, jersey #, birth date & US Lacrosse #.  Every Coach, CHILL Manager and Team Manager’s name and cell # needs to be current on the YLM website.  All are needed to receive the full association refund (up to $350). 

July 4 - 6th, 2016 - Blackout dates with no games.  

July 23 - 24th, 2016 - U9 and U11B jamborees.  Sites to be determined.  Host sites are needed.

July 25 - 30th, 2016 - Statewide B level playoffs for U15 and U13. Host sites are needed.  

July 30 - 31st, 2016 - State Tournament pool play for all U15, U13 and U11A teams. Sites to be determined.   Host sites are needed. 

 


by posted 12/09/2015
Game Results
US Lacrosse Video Channel
Loading Weather...